fb

Deti spravili zbierku, aby pomohli spolužiakovi a jeho rodine, ktorým vyhorel byt

Kategória:

„ K požiaru bytu na ôsmom poschodí došlo vo štvrtok, krátko po 8.hodine…Takýchto správ si môžeme prečítať každý deň aj niekoľko. Bežne tomu nevenujeme veľkú pozornosť, vnímame to ako bežnú informáciu.

Ale táto bola iná. Aspoň pre mňa. Táto správa sa týkala môjho spolužiaka Erika. V ten deň jemu a celej jeho rodine zhorel byt. Zhoreli im všetky osobné veci : oblečenie, hračky, posteľ, zariadenie v byte, úplne všetko, čo mali. Všetko, čo my považujeme za samozrejmé, oni v okamihu stratili. Ale aj v tej chvíli mohli stratiť oveľa viac, mohli stratiť vlastné životy, našťastie sa im nič nestalo. Stáli pred svojím domom a pozerali, ako im všetko mizne pred očami.

No ja si myslím, že ich v tej chvíli zaujímalo to, či sú všetci živí a zdraví. Všade bola voda, oheň, tma, krik a hukot hasičských áut. Neskôr všetko utíchlo a každý sa vrátil domov. Len oni nie. Nemali kam.

V tej chvíli si uvedomili, že stratili úplne všetko. Nie len hmotné veci, ale aj veci, ku ktorým mali citový vzťah: fotky, rybičky, obľúbené miesto na gauči… Stratili domov, veci na oblečenie, jedlo, no domov im už nikto nevráti.

Táto skutočnosť sa istým spôsobom dotkla aj nás, Erikových spolužiakov. Keďže sa s Erikom denne stretávame, zabávame, opisujeme pri písomkách, ale aj smútime pri zlých známkach. Sme jeho kamaráti a rozhodli sme sa mu pomôcť.

V triede sme pre Erika a jeho rodinu usporiadali finančnú zbierku, do ktorej sme sa nezapojili len my žiaci, ale aj učitelia. Vyzbierané peniaze im určite pomohli. No rany, ktoré táto udalosť spôsobila, vylieči len čas. Sme Erikovi kamaráti a sme pripravení mu pomôcť kedykoľvek to bude potrebovať.“

 

List napísal Michal Pavlis, v šk. roku 2012/2013 žiak 7.triedy, skutok vykonal kolektív detí, v šk. roku 2012/2013 žiaci 7.triedy, ZŠ Belehradská 21, Košice