fb

Deviatačka Vlasta sa stará o domácnosť aj chorú mamu

Kategória:

„Volám sa Lucia a chcem napísať o svojej výnimočnej spolužiačke a kamarátke Vlaste.

Vlasta je v rodine najmladšia, má jednu sestru a jedného brata. Hneď po jej narodení maminke diagnostikovali chorobu, ktorá ju pripútala na invalidný vozík a ochromila mozog. Funkciu živiteľa rodiny zobral na svoje plecia jej otec, ktorý je neustále v práci.

Od malička deti vychovávali starí rodičia, ktorí sú im v podstate rodičmi. Jeden čas im hrozil aj pobyt v detskom domove. Deti vyrástli na tínedžerov a babke s dedkom ubudlo síl… Starší súrodenci študujú na strednej škole mimo rodnej obce.

A tak sa novou „hlavou rodiny“ stala Vlasta. Jej denný režim vyzerá úplne inak ako náš – ostatných bezstarostných deviatačiek. Nemôže ísť von, kedy sa jej zachce. Najskôr si musí urobiť svoje povinnosti a to hneď, ako príde zo školy.

Musí sa rýchlo najesť, potom nachystať jedlo pre mamu, nakŕmiť ju a prebaliť. Na dvore ju už čakajú hladné domáce zvieratá a na lúke krava, ktorú treba podojiť a odviesť do maštale. Potom si sadá k domácim úlohám (v škole patrí k usilovným žiačkam) a so sestrou ešte absolvujú večerné upratovanie. A takto sa to opakuje deň čo deň, v piatok i sviatok.

Vlasta je vo veku, kedy sa potrebuje vyrozprávať, mamička však problémy nevníma a babka má kopec iných starostí. Preto som rada, že tou bútľavou vŕbou som pre ňu práve ja. Verím, že zostaneme aj naďalej dobrými kamarátkami a so srdca jej prajem, aby jej život pripravil ešte veľa šťastných a bezstarostných dní… Neobyčajne obyčajná Vlasta si to určite zaslúži!“

List napísala Lucia Stahoňová, v šk. roku 2012/2013 žiačka 9.triedy, skutok vykonala Vlasta Jendroľová, v šk. roku 2012/2013 žiačka 9.triedy, ZŠ s MŠ Klin 122