fb

Filip a Lukáš pomáhali starým rodičom celú zimu

Kategória:

„Prišla zima…Napadal kopec snehu a takmer každý deň snežilo znovu. Pre väčšinu ľudí to bolo super. Šli by stavať snehuliakov, lyžovať sa či guľovať.

No pre mojich starých rodičov, tak ako pre iných starých či chorých ľudí, to nie je nič jednoduché. Dedko nevládze chodiť, pretože je po operácii bedrového kĺbu a babka má, bohužiaľ, Alzeimerovu chorobu. Treba sa o ňu neustále starať. A kopa snehu pre nich znamenala aj kopec starostí. Čo sme teda urobili?

Klasika – každé ráno pred vyučovaním – prezliecť sa, umyť si zuby, zbaliť si jedlo a pitie na desiatu a vyraziť. Keď však bol vonku sneh, museli sme byť rýchlejší, aby sme mohli zájsť k dedkovi a babke odhrnúť.

Nebola to ľahká práca, pretože sme museli odhŕňať pomerne veľkú plochu, ale ani najťažšia. Vzali sme do rúk lopaty na sneh a odhádzali ho okolo celého domu. Dedko po nás väčšinou zobral soľ a posypal chodník, aby mu to nezamrzlo.

Takto to pokračovalo celú zimu s tým, že ak jeden z nás, ja alebo brat, skončil v škole ako druhý, tak sme išli k dedkovi pozrieť, v akom stave má chodník. Keď bolo treba, tak sme odhrnuli nasnežené aj druhýkrát, aby sme dedkovi pomohli. Dedko s babkou chodili von iba málokedy, báli sa, že sa pošmyknú a zrania sa. Tak sme im s mamou chodili nakupovať aj do potravín, prípadne sme im skočili na poštu a všade tam, kde potrebovali.

Sme radi, že zimu prežili bez úrazov a v pohode. Toto sa chystáme robiť aj budúcu zimu, pretože dedkov kĺb a ani babkina choroba sa pravdepodobne nezlepšia. Dúfame, že ďalšia zima bude k starým rodičom vľúdnejšia.“

List napísal a skutok vykonal Filip Kotek , v šk. roku 2012/2013 žiak tercie, skutok vykonal Lukáš Kotek, v šk. roku 2012/2013 žiak primy, Gymnázium Hubeného 23, Bratislava