fb

Rút zachránila štyri maličké šteniatka

Kategória:

„Píšem vám ako učiteľka a zároveň suseda, v mene úžasnej piatačky Rút. Môžem byť na ňu právom pyšná spolu s jej rodičmi, pretože to nebol jej prvý dobrý skutok ako pomôcť prírode.

Robí „malé“ a pritom veľké veci, pretože veľmi pomáha prírode. V škole navštevuje krúžok Malý prírodovedec, kde sa aktívne spolu so spolužiakmi učia nielen o prírode, ale aj o jej ochrane. Pre niektorých ľudí malé opustené zvieratko, odpad v prírode, či netriedenie odpadu neznamená nič. No pre Rút ochrana prírody znamená veľa.

V jeden jesenný sychravý večer sa Rutkina mama vracala z práce domov, keď začula oproti ich domu kňučanie. Doma to povedala Rút. Tá neváhala, rýchlo zobrala košík ktorý bol pri krbe a spolu s mamkou sa išli pozrieť na miesto, odkiaľ sa ozývalo kňučanie.

Pomohli si baterkou, pretože už bola tma. V priekope sa túlili štyri maličké šteniatka. Už ani nevládali kňučať od zimy a hladu. Je zaujímavé, že po tejto uličke prejde denne veľa ľudí, no nikto sa nad tým nepozastavil.

Rút pozrela na mamku, mamka na ňu a bolo rozhodnuté. Šteniatka si zobrali k sebe. Starala sa o ne vzorne, no bohužiaľ s jedno nepodarilo zachrániť. Na jar dali dve šteniatka s ťažkým srdcom ujovi do susednej dediny, ktorý si ich nevie vynachváliť. A tak Riki ostal sám. Bolo mu smutno, no keď Rút hrá s kamarátkami vybíjanú, veselo pri nich poskakuje.

Je úžasné od ľudí počuť, akú máme skvelú žiačku a ja aj susedu. Ako sa stará o zvieratká, ako chráni prírodu.“

 

List napísala Mgr. Jana Bartová, pedagóg, skutok vykonala Rút Marcinčáková, v šk. roku 2012/2013 žiačka 6.triedy, ZŠ s MŠ Palín 104