fb

Šimon zachránil život kamarátovi Jankovi

Kategória:

„Šimon a Janko sú spolužiaci a obaja sa radi bicyklujú nielen po uliciach v meste, ale hlavne v prírodnom teréne, kde môžu prekonávať prekážky a „zjazdovať.“Sú v tom dobrí. Bez prilby a potrebnej výstroje nejazdia.

V jedno popoludnie sa dohodli, že pôjdu trénovať, ale Janko potreboval ešte urobiť nákup v neďalekých potravinách a myslel si, že to zvládne aj bez prilby. Šimon ho sprevádzal.

Cestou z nákupu Janko zavadil kolesom o obrubník a spadol tak nešťastne hlavou na hranu chodníka, že zostal ležať v neprirodzenej polohe na zemi a dostal akoby epileptický záchvat.

Šimon napriek tomu, že zostal z pohľadu na kamaráta šokovaný, nespanikáril a okamžite začal volať na dospelého človeka v najbližšom dome, lebo vedel, že sám si neporadí. Ten mu ihneď poskytol prvú pomoc a volal záchranku.

Záchranári povedali, že to bol veľmi dôležitý krok, ktorý ho zachránil a to isté mi povedala Jankova mamina: „ Keby nebol ten chlapec hneď reagoval, Janko by to neprežil.“ Janko si ešte niekoľko dní poležal v nemocnici. Po zlej skúsenosti je určite opatrnejší.

Šimon sa tiež dlho spamätával z negatívneho zážitku a to, čo pre Janka urobil, berie ako samozrejmosť. Nikde sa stým nechválil a ja som sa to dozvedela len od druhých detí a Jankovej maminy. “

List napísala Mgr. Darina Bučková, triedna učiteľka oboch chlapcov, skutok vykonal Šimon Rus, v šk. roku 2012/2013 žiak 8. triedy, ZŠ Pribinova 123/9, Nováky